Šest jednostavnih koraka do položenog ispita
Ispitni rok se približava, a još ukoliko morate i položiti ispite kako biste upisali narednu godinu studija, pritisak zaista ne može biti veći, a time i stres. Čini se da se knjige i skripte samo gomilaju, a broj ispitnih pitanja kao da se duplirao preko noći.
Postoji nekoliko tehnika pamćenja čija će vam primjena i te kako olakšati život. Ali, ne zaboravite da vi sami u stvari imate najbolju tehniku učenja koja odgovara samo vama, samo je možda još uvek niste otkrili.
U nastavku pročitajte nekoliko korisnih savjeta kako da pamtite brže, bolje i efikasnije.
1. Koristite mnemotehnike
Mnemotehnike, odnosno specifične mentalne strategije za poboljšavanje pamćenja, koriste se kako bismo lakše usvojili i zapamtili važne informacije. Princip na kojem funkcionišu mnemotehnike je prilično jednostavan. Ukoliko želite da zapamtite neku novu informaciju potrebno ju je dovesti u vezu s nečim poznatim, na taj način nastaju asocijacije koje se skladište u dugoročnom pamćenju i samim time teže ćemo ih zaboraviti.
Kad čujemo ili pročitamo neku riječ ili misao mozak automatski stvara auditivnu, kinestetičku ili slikovnu predstavu o tom pojmu. S obzirom na način na koji vaš mozak stvara predstave i obrađuje podatke moguće je izabrati odgovarajuću mnemotehniku.
2. Imajte selektivni pristup
Čim krenete u školu prvo vas uče da ne treba da učite sve. Treba da izdvojite ono najvažnije, prilagodite ovaj pristup sebi – podvlačite različitim bojama, prepisujte u svesku i pravite bilješke najvažnijih definicija i teza. Najveća umjetnost u učenju i najteža vještina za savladavanje je to da ne učite nepotrebne stvari, već da shvatite suštinu. Dok iščitavate, obratite pažnju na boldirani dio teksta, na grafike, tabele, ilustracije. Te vizuelne predstave su od i te kakvog značenja da putem asocijacija upamtite neki sadržaj. Naravno, tokom predavanja, obavezno obratite pažnju na to šta profesor ističe kao suštinu, to zapišite i prilikom učenja se time rukovodite.
3. Učite sa razumijevanjem
Sve se lakše pamti ukoliko ima smisla. Vi morate pronaći taj smisao i razumjeti ono što čitate. Kada je to jasno, pamćenje nekog sadržaja je logičan ishod. Čak i ako vam je nešto nerazumljivo ili teško za pamćenje, pokušajte da nađete način da sebi to približite, crtajte šeme i tabele, obojite markerom najvažnije, pišite ključne riječi sa strane na marginama, zalijepite stiker, … Napravite sebi asocijaciju na neku temu, lekciju, paragraf.
4. I mozak i tijelo u akciji
Da biste mogli da učite aktivno, nije dovoljno samo da knjiga bude ispred vas. U ležećem položaju, nikako ne možete biti produktivni. Najbolje je da sjedite za stolom u ambijentu koji će biti stimulativan za učenje i u kome vam ništa neće odvraćati pažnju. Da biste bili produktivni i tijelo i mozak vam moraju biti u „pogonu”. Zato prilikom učenja i ponavljanja koristite ruke, čitajte naglas, ili makar pomjerajte usne kao da tiho iščitavate. Nekom je čak zgodnije da stoji dok uči, ili hoda dok se preslušava. Ukoliko, pak, više volite da učite sjedeći, pišite dok učite. To može biti neka vrsta podsjetnika, ključne riječi ili prosto postavljanje pitanja na koje bi odgovor bio paragraf koji iščitavate.
5. Ponavljanje je majka učenja
Preslušavanje i obnavljanje onoga što ste učili je možda i važnije od samog učenja. Bez ovog segmenta, bjesomučno iščitavanje i nije od velike koristi. Jasno je da će vam poslije nekoliko iščitavanja materija biti poznata, ali bez ponavljanja i preslušavanja, nećete biti u stanju da reprodukujete naučeno. Neko bolje pamti ukoliko ispisuje ono što je naučio, i na taj način se preslušava. Ponavljanjem stičete i neophodnu sigurnost, samopouzdanje, pa će i odlazak na ispit da ispričate ono što znate biti lakši.
6. Prikupljajte energiju
Najbolja hrana za vašu memoriju je odmor i zdrav san. Ne uskraćujte to sebi nikako. Bićete mnogo produktivniji ako budete učili nakon što se dobro naspavate, nego ukoliko se besomučno iscrpljujete po 24 sata dnevno. Ne zavaravajte se da iko može da bude produktivan i uči više od nekoliko uzastopnih sati. Morate da se odmarate. Hranite se redovno i zdravo, jer i mozgu je potrebna energija. I ne zaboravite na sport. Daće vam dodatnu energiju i elan za dalji rad.
Izvor: link.