Vrt dostojan persijskih šahova – Šazde: Napušten projekat koji danas predstavlja nacionalni simbol Irana
Vrt Šazde danas u Iranu predstavlja nacionalni spomenik, svrstan u red najboljih primera persijskih vrtova uopšte.
Sredinom 19. veka po naređenju tadašnjeg vladara Kermana, Muhameda Hasana Kana Sardara Irvanija, izgrađen je vrt Šazde. Iako je ovo mesto odabrao iz razloga što se nalazilo u podnožju planine Tigran i duž Puta svile, on nije doživeo da vidi završetak izgradnje velelepne bašte.
Postoji čak i legenda koja se vezuje za njegovu smrt i ovu građevinu, a koja govori da kada je tužna vest doprla i do ušiju samog persijskog šaha – deo ulaza se urušio i završio u reci koja ga je odnela. Što je možda priča koja je pokušavala da objasni zašto je nakon smrti Muhameda čitav projekat napušten i prepušten zaboravu.
U prevodu na srpski naziv znači “Prinčev vrt” i danas predstavlja jedan od nacionalnih spomenika Irana, koji se od 2011. godine nalazi i na Uneskovoj listi svetske baštine. Pored svoje istorijske važnosti, Šazde posetioce privlači i neverovatnom prirodom koja okružuje bašti pravougaonog oblika smeštenu na površini od 5,5 hektara.
Sastoji se od ulazne konstrukcije i kapije na donjem i dvospratnog objekta na gornjem kraju. Prostor između njih je ispunjen fontanama koje su projektovane da prate prirodni nagib terena, što ih svrstava u neke od najboljih primera persijskih vrtova koji na vešt način koriste klimu i topografiju okolnog terena.
Preuzeto sa: nationalgeographic.rs